Rancangan Pengajaran Harian merupakan perkara wajib bagi setiap guru untuk membuatnya, tanpa RPH yang baik kita mungkin gagal untuk merancang aktiviti PDP yang baik. Jika sewaktu menjalani Praktikum kita kan membuat RPH yang panjang sehingga 2-3 muka surat, walaubagaimanapun RPH di sekolah sudah diringkaskan sedikit tetapi masih mengambil kira input penting yang perlu ada.
Di sini disediakan contoh yang mungkin anda boleh ambil sebagai panduan:
Mata Pelajaran dan Kelas
|
Pendidikan Islam (Jawi) / Tahun 5H 5P
|
Tema Pelajaran / Topik
|
Surat Kiriman: Sukan Tahunan Sekolah Saya
|
Masa
|
11.55 – 12.25
|
Objektif Pembelajaran
|
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Mengeja dan menyebut perkataan sukar dengan betul.
Membaca teks pendek dengan betul.
Menjawab soalan kefahaman dengan betul.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Perbincangan, soal jawab, kuiz
|
Nilai
|
Kritis dan kreatif
|
Bahan Bantu Mengajar
|
Buku teks ,Buku latihan, lcd
|
Refleksi
|
|
Mata Pelajaran dan Kelas
|
Pendidikan Islam (US) / Tahun 5H 5P
|
Tema Pelajaran / Topik
|
Pembentukan Negara Madinah
|
Masa
|
12.25 – 12.55
|
Objektif Pembelajaran
|
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menyebut nama asal madinah kedudukan dan penduduk.
Menyebut faktor yang membawa kepada pembentukan Madinah
Menerangkan suasana madinah sebelum dan selepas pembentukan negara.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Perbincangan, soal jawab, kuiz
|
Nilai
|
Kritis dan kreatif
|
Bahan Bantu Mengajar
|
Buku teks ,Buku latihan, laptop
|
Refleksi
|
|
Mata Pelajaran dan Kelas
|
Pendidikan Islam (US) / Tahun 3J
|
Tema Pelajaran / Topik
|
Nama Allah: Al-Adlu
|
Masa
|
1.00-1.30
|
Standard Kandungan
|
6.4
|
Standard Pembelajaran
|
6.4.1,6.4.2
|
Objektif Pembelajaran
|
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menyebut pengertian Al-Adlu dengan betul.
Menyebut hukum beriman kepada Nama Allah Al-Adlu
Menyebut cirri-ciri keadilan Allah
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Perbincangan, penerangan
|
E.M.K
|
Nilai Taat, Rajin, Kerjasama
|
Bahan Bantu Mengajar
|
Buku teks ,Buku latihan
|
Refleksi
|
|
Mata Pelajaran dan Kelas
|
Pendidikan Islam (JAWI) / Tahun 3J
|
Tema Pelajaran / Topik
|
Membaca dan membina menulis ayat mudah dgn perkataan imbuhan. Me…i
|
Masa
|
1.30-2.00
|
Standard Kandungan
|
7.2
|
Standard Pembelajaran
|
7.2.1
|
Objektif Pembelajaran
|
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Membaca perkataan imbuhan dengan betul.
Menulis perkataan imbuhan dengan betul.
Membina ayat mudah dengan perkataan imbuhan dgn betul.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Perbincangan, penerangan
|
E.M.K
|
Nilai Taat, Rajin, Kerjasama
|
Bahan Bantu Mengajar
|
Buku teks ,Buku latihan
|
Refleksi
|
|
Mata Pelajaran dan Kelas
|
Pendidikan Islam (US) / Tahun 1BUM
|
Tema Pelajaran / Topik
|
Memahami salasilah keturunan nabi Muhammad
|
Masa
|
3.20 – 3.50
|
Standard Kandungan
|
3.1
|
Standard Pembelajaran
|
3.1.3
|
Objektif Pembelajaran
|
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menyatakan pengertian beristinjak dengan betul.
Menyatakan cara-cara beristinjak.
Menyatakan alat-alat beristinjak.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Perbincangan, penerangan
|
E.M.K
|
Nilai Taat, Rajin, Kerjasama
|
Bahan Bantu Mengajar
|
Buku teks ,Buku latihan
|
Refleksi
|
|
Mata Pelajaran dan Kelas
|
Pendidikan Islam (Jawi) / Tahun 1BUM
|
Tema Pelajaran / Topik
|
Mengenal, membaca dan menulis suku kata terbuka dan tertutup
|
Masa
|
3.50-4.20
|
Standard Kandungan
|
6.5
|
Standard Pembelajaran
|
6.5.1, 6.5.2
|
Objektif Pembelajaran
|
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Mengenal huruf-huruf vocal dan huruf-huruf konsonan dengan betul.
Membaca suku kata terbuka dengan betul.
Menulis suku kata terbuka dengan betul.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Latih tubi menyebut, dan membaca suku kata.
|
E.M.K
|
Kritis dan kreatif
|
Bahan Bantu Mengajar
|
Buku teks ,Buku latihan, kad imbasan
|